Kancelaria Parafialna
Sakramentu Chrztu Świętego udzielamy w parafii w drugą i czwartą niedzielę miesiąca na Mszy Świętej odprawianej w kościele parafialnym o godzinie 9.30.
Zgodnie z instrukcjami Episkopatu „do chrztu należy dopuszczać wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się, że dzieci będą wychowywane w wierze, w której zostaną ochrzczone”.
Zgłaszając dziecko do chrztu, należy przedłożyć:
- skrócony akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (do wglądu),
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka,
- dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania).
- zgoda proboszcza parafii rodziców (jeśli nie mieszkają w danej parafii, ale pragną w niej ochrzcić swoje dziecko) i rodziców chrzestnych (jeśli mieszkają w innej parafii)
- zaświadczenie o odbytej spowiedzi rodziców oraz rodziców chrzestnych
Od rodziców i chrzestnych wymaga się udziału w naukach. Nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych odbywa się w piątek przed chrztem w salce parafialnej o godzinie 18:30.
Chrzestni muszą posiadać zaświadczenie z parafii zamieszkania (nie zameldowania!) o braku przeszkód w pełnieniu tej funkcji – rodzaj potwierdzenia ich proboszcza, że są osobami wierzącymi i praktykującymi, a więc gwarantują pomoc rodzicom w wychowaniu ich dziecka w wierze katolickiej. Rodzice chrzestni powinni być dla dziecka przykładem postawy człowieka troszczącego się o swoją wiarę oraz świadczącego o niej.
Rodzic chrzestny powinien spełniać również warunki, określone w Kodeksie Prawa Kanonicznego:
- jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców (…);
- ukończył 16 lat (…);
- jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
W dniu chrztu rodzice i chrzestni muszą złożyć podpis w parafialnej księdze chrztu.
Opracowane na podstawie https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/kep/kkbids/chrzest_01011975.html
Przy załatwianiu formalności w biurze parafialnym należy przedstawić:
1. akt zgonu (z Urzędu Stanu Cywilnego),
2. jeżeli zmarły jest z innej parafii – pisemne pozwolenie tamtejszego proboszcza,
3. zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii Świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).
Informacje o dacie, godzinie i miejscu pogrzebu ustala się podczas wizyty w kancelarii parafialnej.
Ustalenie daty planowanego ślubu powinno odbyć się w terminie wcześniejszym w biurze parafialnym. Narzeczeni winni trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu zgłosić się do biura parafialnego parafii miejsca zamieszkania, przedkładając następujące dokumenty:
1. świadectwo chrztu (świeżej daty – wydawane przez parafię miejsca chrztu),
2. świadectwo bierzmowania (jeżeli brakuje informacji o bierzmowaniu na świadectwie chrztu),
3. świadectwo ukończenia katechizacji i kursu przedmałżeńskiego,
4. w przypadku wdowców – akt zgonu współmałżonka,
5. personalia świadków ślubu: nazwisko i imiona, adres zamieszkania, data i miejsce urodzenia (wymagany wiek to ukończony 18 rok życia),
6. dowód osobisty.
Narzeczeni pragnący zawrzeć małżeństwo konkordatowe (ślub kościelny ze skutkami prawno-cywilnymi) powinni dostarczyć odpowiednie dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego. Dokumenty ważne są tylko trzy miesiące od daty wystawienia.
Z początkiem rozpoczynającego się roku szkolnego (wrzesień) młodzież klas VII szkoły podstawowej zobowiązana jest do zgłoszenia chęci przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.
Niezbędne dokumenty:
1. Wypełniona i podpisana przez kandydata i jego rodziców deklaracja o chęci przyjęcia bierzmowania (deklarację młodzież otrzymuje od księdza opiekuna na pierwszym spotkaniu)
2. skrócony wyciąg metryki chrztu (jeśli chrzest był poza naszą parafią).W obecnym roku szkolnym 2019/2020 spotkania dla kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania odbywają się w naszym kościele:* klasa VII SP (od II półrocza): kandydaci uczestniczą w celebracjach liturgicznych (msza św. niedzielna, modlitewne czuwania młodzieży, adoracje Najśw. Sakramentu, nabożeństwo różańcowe, roraty, droga krzyżowa) i spotkaniach formacyjnych z księdzem opiekunem (po uprzednim ogłoszeniu).* klasa VIII SP: raz w miesiącu w piątek – godz. 18,00 (od listopada do marca 17,00) Msza św. i spotkanie formacyjne z księdzem opiekunem i raz w miesiącu spotkanie w grupie z animatorem.* klasa I szkół średnich: raz w miesiącu w niedziele – godz. 11,00 Msza św. i spotkanie formacyjne z księdzem opiekunem i raz w miesiącu spotkanie w grupie z animatorem.Trzyletnie przygotowanie wieńczy przyjęcie sakramentu bierzmowania w II semestrze klasy I szkoły średniej.Najbliższe spotkania formacyjne:* klasy VIII w czwartek, 27 lutego, o godz. 18,00 Msza Święta, a po niej w kościele spotkanie formacyjne* klasy I szkół średnich w niedzielę, 1 marca, o godz. 11,00 Msza Święta, a po niej w kościele spotkanie formacyjne.
Obecność na Mszy świętej i na spotkaniach jest obowiązkowa.
Z początkiem rozpoczynającego się roku szkolnego (wrzesień) rodzice zgłaszają osobiście chęć przystąpienia ich dziecka do I Spowiedzi i Komunii Świętej. W tym celu należy przedstawić
- skrócony dokument metryki Chrztu Świętego (jeżeli dziecko nie zostało ochrzczone w naszej parafii)
- potwierdzenie katechety o udziale w katechezie szkolnej.
Przypominam że zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa Ordynariusza Edwarda Dajczaka przygotowanie i przystąpienie do I Spowiedzi i I Komunii Świętej odbywa się w swojej parafii. W wyjątkowych sytuacjach dziecko może przystąpić do I Komunii Świętej poza swoją parafią, ale tylko za pisemną zgodą proboszcza swojej parafii.Ponadto informuję, że w roku szkolnym/katechetycznym 2019/2020 w każdym miesiącu (poza niektórymi wyjątkami) odbywać się będą dwa spotkania:
w każdy I poniedziałek miesiąca o godz. 18,00 (od listopada do lutego włącznie o godz. 17,00) Msza św. inicjacyjna dla dzieci klas III i ich rodziców. Po Mszy św. w kościele katecheza formacyjna i spotkanie organizacyjne dla rodziców.w każdy IV poniedziałek miesiąca o godz. 16,00 katecheza eucharystyczna dla dzieci (na to spotkanie przychodzą same dzieci).
Obecność na spotkaniach comiesięcznych i na niedzielnych Mszach Świętych jest obowiązkowa!
Rodziców raz jeszcze bardzo proszę, aby razem ze swoimi dziećmi uczestniczyli w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Nic tak nie buduje i nie uczy dzieci jak świadectwo wiary i dobry przykład rodziców. Bardzo Was o to kochani proszę.
Podczas Mszy św. inicjacyjnych w ciągu roku liturgicznego dokonujemy obrzędów poświęceń:
- w październiku: różańce
- w grudniu: medaliki i krzyżyki
- w lutym: świece
- w marcu: książeczki do modlitwy
PIERWSZA KOMUNIA:
Klasa III SP: Msza Święta w pierwszy poniedziałek miesiąca tj. 6 maja o godz. 18.00. Po Mszy w kościele katecheza formacyjna dla rodziców i omówienie spraw organizacyjnych związanych z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej.
BIERZMOWANIE:
Klasa VIII SP : w środę, 22 maja, o godz. 18.00 Msza Święta. Po Mszy w salce na plebanii katecheza formacyjna.
Klasa VII SP: w czwartek, 23 maja, o godz. 18.00 Msza Święta. Po Mszy w salce spotkanie formacyjno – organizacyjne.
Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa dziecko przygotowuje się i przystępuje do I Spowiedzi i I Komunii Świętej parafii zamieszkania. W wyjątkowych sytuacjach dziecko może przystąpić do I Komunii Świętej poza swoją parafią, ale tylko za pisemną zgodą proboszcza swojej parafii.
Z początkiem rozpoczynającego się roku szkolnego (wrzesień) rodzice zgłaszają osobiście chęć przystąpienia ich dziecka do I Spowiedzi i I Komunii Świętej. W tym celu należy przedstawić:
- skrócony odpis aktu Chrztu Świętego (jeżeli dziecko zostało ochrzczone poza naszą parafią)
- potwierdzenie katechety o udziale dziecka w katechezie szkolnej.
- zgodę proboszcza z miejsca zamieszkania dziecka z poza naszej parafii.
W bieżącym roku szkolnym spotkania przygotowujące do I Spowiedzi i Komunii Świętej odbywają się w naszym kościele: w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 (od listopada do lutego włącznie o godz. 17.00) Msza Święta inicjacyjna dla dzieci klas III SP i ich rodziców. Po Mszy Świętej w kościele katecheza formacyjna i spotkanie organizacyjne dla rodziców. Obecność na spotkaniach comiesięcznych i na niedzielnych Mszach Świętych jest obowiązkowa!
Podczas Mszy św. inicjacyjnych w ciągu roku liturgicznego dokonujemy obrzędów błogosławieństwa:
- w październiku: różańce
- w grudniu: medaliki i krzyżyki
- w lutym: świece
- w marcu: książeczki do modlitwy
- w miesiącu kwietniu i maju, po uprzednim ogłoszeniu, będą spotkania formacji eucharystycznej dla dzieci (na to spotkanie będą przychodziły same dzieci).
Rodziców raz jeszcze bardzo proszę, aby razem ze swoimi dziećmi uczestniczyli w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Nic tak nie buduje i nie uczy dzieci jak świadectwo wiary i dobry przykład rodziców.
W poniedziałek, 8 maja, o godz. 18.00 Msza Święta inicjacyjna dla dzieci i ich rodziców.
Po Mszy w kościele katecheza formacyjna dla rodziców. Obecność dzieci i rodziców na Mszy Świętej i spotkaniu obowiązkowa! Bardzo proszę rodziców, aby w tym ostatnim już etapie przygotowania do I Komunii świętej uczestniczyli razem z dziećmi we Mszach niedzielnych!!!
Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa przygotowanie i przyjęcie bierzmowania ma miejsce w parafii zamieszkania kandydata. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się możliwość przyjęcia bierzmowania poza swoją parafią, ale tylko za pisemną zgodą swojego proboszcza.
Kandydat rozpoczynający przygotowanie do sakramentu bierzmowania zobowiązany jest dostarczyć następujące dokumenty:
- Wypełniona i podpisana przez kandydata i jego rodziców deklaracja o woli przyjęcia bierzmowania (deklarację młodzież otrzymuje od księdza opiekuna na pierwszym spotkaniu)
- Zaświadczenie katechety o uczestnictwie kandydata w katechezie szkolnej
- Skrócony odpis aktu chrztu (jeśli chrzest kandydata był poza naszą parafią)
- Pisemną zgodę proboszcza miejsca zamieszkania (jeśli kandydat jest z poza naszej parafii).
W bieżącym roku szkolnym spotkania dla kandydatów przygotowujących się do bierzmowania odbywają się w naszym kościele:
- klasa VII szkół podstawowych: (od II półrocza): kandydaci zgłaszają swoją wolę rozpoczęcia przygotowania do bierzmowania, uczestniczą w celebracjach liturgicznych (Msza niedzielna, modlitewne czuwania młodzieży, adoracje Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo różańcowe, roraty, Droga Krzyżowa itp.) i spotkaniach formacyjnych z księdzem opiekunem (po uprzednim ogłoszeniu),
- klasa VIII szkół podstawowych: w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 (od listopada do lutego włącznie o godz. 17.00) Msza Święta i katecheza formacyjna z księdzem opiekunem oraz spotkanie w grupach z animatorem
- klasa I szkól ponadpodstawowych: w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11.00 Msza Święta i katecheza formacyjna z księdzem opiekunem oraz spotkanie w grupach z animatorem.
Przygotowanie wieńczy przyjęcie sakramentu bierzmowania w II semestrze klasy I szkoły średniej.
- klasa VIII SP we czwartek, 11 maja, o godz. 18.00 Msza Święta. Po Mszy w salce parafialnej katecheza formacyjna
Obecność kandydatów na Mszy Świętej i spotkaniu jest obowiązkowa i jest warunkiem dobrego przygotowania i przystąpienia do sakramentu bierzmowania.
PLAN SPOTKAŃ DLA MŁODZIEŻY KLAS I
PRZED BIERZMOWANIEM
piątek, 12 maja, o godz. 18.30 (próba)
sobota, 13 maja, o godz. 11.30 (próba)
niedziela, 14 maja, godz. 11.00 Msza Święta z nauką (w niedzielę rozpoczną się „mini rekolekcje” przygotowujące duchowo do bierzmowania)
poniedziałek, 15 maja, godz. 18.00 Msza Święta z nauką (po mszy próba)
wtorek, 16 maja:
1. od godz. 17.00 spowiedź święta dla kandydatów, świadków, rodziców, członków rodzin;
2. o godz. 18.00 Msza Święta z nauką, obrzędem poświęcenia krzyży i nałożeniem ich kandydatom przez rodziców;
3. po Mszy próba generalna, w której uczestniczą świadkowie i rodzice.
środa, 17 maja, o godz. 16.00 BIERZMOWANIE, którego udzieli młodzieży Ks. Biskup Zbigniew Zieliński (do kościoła przychodzimy najpóźniej do godz. 15.45 i zajmujemy swoje miejsca w ławkach)
Bardzo proszę młodzież klas I o pełną mobilizację, zaangażowanie i aktywne uczestnictwo we wszystkich Mszach Świętych i próbach.