Na bieżąco

 

_________________________________________________________________________

Więcej niż urlop, czyli przygotowania do 3. pielgrzymki rowerowej do Częstochowy.

Czy może być coś fajnego podczas urlopu? Jak aktywnie spędzić kilka dni w okresie wakacji, aby mieć satysfakcję na kolejne miesiące monotonnej pracy? Może jest jeszcze taka rzecz, która pozytywnie zaskoczy? Takie pytania stawiają sobie zawsze uczestnicy rowerowej pielgrzymki. Odpowiedzi na pytania znajdują zaraz po wyruszeniu rowerem, że choć to pielgrzymka rowerowa, to jednak staję się ona dla każdego niesamowitą przygodą życia.

Organizatorzy już przygotowują się do trzeciej rowerowej pielgrzymki do Częstochowy, aby móc sprostać wszystkim oczekiwaniom uczestników. Wyzwań pielgrzymkowych jest wiele, od zabezpieczenia szkoły na nocleg, transport bagaży, przygotowanie liderów prowadzących grupy uczestników, aż  po organizacje posiłków. Rzeczywiście tak jest, że każdy uczestnik otrzymuję odblaskową kamizelkę i jest przyporządkowany do grupy 15 osób, tak jak nakazuje kodeks ruchu drogowego w poruszaniu się po drodze. Wyjątki są kiedy Policja przeprowadza przez większe miasto, to wówczas pielgrzymi łączą się w wielki peleton cyklistów, wzbudzając ogromne zainteresowanie miejscowych ludzi. Trasa pielgrzymki biegnie malowniczo przez Polskę, omijając drogi o obciążonym ruchu samochodowym, przede wszystkim prowadzi przez wsie i miasteczka, ale również przez ważne miejsca jak Lednickie Pola i Licheń. Dla wielu jest to niepowtarzalny czas oderwania się od codziennych problemów i zmartwień. Grupa uczestników jest zróżnicowana ale większość to ludzie, którzy pracują i nacodzień nie odrywają się od swojego roweru. Można powiedzieć, że dzisiaj to każdy jeździ rowerem z racji nie tylko zdrowotnych i ekologicznych ale bardziej ekonomicznych. Pielgrzymka rowerowa daje temu wszystkiemu ducha, gdzie przez wspólną obecność rowerowych pielgrzymów rodzi się wieź. Ta relacja powoduje, że wielu może porozmawiać i znaleźć zrozumienie swoich życiowych bolączek i radości, a także ludzkiego wsparcia, którego poza pielgrzymką coraz mniej. Charakterystycznym komentarzem na temat owej pielgrzymki jest powtarzające się hasło na jej zakończenie, gdzie jednogłośnie uczestnicy, mówią: dlaczego tak krótko, dlaczego ten czas tak szybko przeminął. Punta zawsze jest ta sama i nie dająca się zmienić pod wpływem ludzkich komentarzy, a dlatego bo wszystko co dobre, to szybko się kończy. Ten wspólny czas modlitwy, rozmów, a przede wszystkim jazdy rowerem trwa zaledwie tydzień. Już się zgłaszają chętni do udziału w trzeciej pielgrzymce rowerowej. Dla tych, którzy myślą, że nie dadzą rady, to warto powiedzieć, że każdy da radę przejechać 80 kilometrów przez cały dzień z etapami odpoczynku. Jeśli ktoś dziennie pokonuje rowerem drogę do pracy, na działkę i po zakupy w swoim mieście, to na pewno uda mu się dojechać do Częstochowy. W czasie pielgrzymki zawsze towarzyszy zespół medyczny i techniczny, aby wspomóc tych, co potrzebują pomocy.  Dlatego nie ma sensu  mieć żadnych obaw i rozterek. Kiedy powolnymi krokami zbliża się wiosna, to należy wyciągnąć i odkurzyć swój rower oraz spróbować przygotować się do zasmakowania pielgrzymki. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej, niech zajrzy na internetową stronę www.rowerowa.info, aby dowiedzieć się jeszcze więcej informacji. Dlatego już dzisiaj zapraszamy na rowerową pielgrzymkę, gdyż to naprawdę więcej niż urlop.

Tomasz Roda, kapłan, duszpasterz akademicki w Słupsku, inicjator rowerowych pielgrzymek

Pielgrzymka rowerowa odbędzie się w dniach 7-14 lipca 2012r. Więcej informacji na stronie:
www.rowerowa.info

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________

 

 

22.06.2012 roku o godzinie 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji rocznicy śmierci księdza AUGUSTA FROEHLICHA – pierwszego proboszcza parafii pw. Świętego Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim. Zachęcamy do lektury biuletynu informacyjnego na temat życia księdza Froehlicha, który jest dostępny TUTAJ.